تحصیل در ترکیه

بورسیه ترکیه

بورسیه ترکیه-آتیلا بورس-atilabors.com

آنچه در این مقاله خواهید خواند

بورسیه ترکیه (turkey burslari)

بسیاری از افراد از جمله دانشجویان ایرانی مایل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند؛ بورسیه ترکیه (ترکیه بورسلاری) یکی از این گزینه‌ها است. تحصیل این دانشگاه‌ها به دلیل امکانات بسیار و مدارک معتبری که در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند، به یکی از اهداف جوانان تبدیل شده است.

ما در این مطلب می‌خواهیم به صورت کامل همه موارد مرتبط با بورسیه ترکیه ۲۰۲۳ را بررسی کنیم. اگر 15 دقیقه وقت بگذارید، همه موارد مهم از جمله سایت ثبت نام بورسیه ترکیه 2023 و نحوه ثبت نام + هزینه و شرایط ثبت نام را بررسی خواهیم کرد. پس با آتیلا بورس همراه باشید.

بورسیه ترکیه-آتیلا بورس-atilabors.com-اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

کاهش هزینه‌ها با بورسیه ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه در سال‌های اخیر توانسته‌اند دانشجویان خارجی بسیاری جذب کنند؛ اما یکی از موانع که بر سر راه دانشجویان ایرانی قرار دارد هزینه‌های بالای تحصیل و زندگی در کشور خارجی است.

یکی از شرایط تحصیل در ترکیه این است که بتوانید از پس هزینه‌های آن برآیید، خوشبختانه، ترکیه به دلایل فراوان گزینه مقرون به صرفه‌ای است، در حقیقت تنها کشوری که کمترین هزینه برای تحصیل را دارد، همین ترکیه است چون علاوه بر هزینه کم، دانشگاه‌ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و مدارک این دانشگاه‌ها در دنیا اعتبار بالایی دارد.

البته پل‌هایی نیز وجود دارند که می‌توان بر روی این موانع کشید و راحت‌تر به اهداف خود دست یافت ترکیه بورس بورسلاری همان پلی است که می‌تواند به شما کمک کند که تحصیل در کشور ترکیه کم‌هزینه‌تر شود. اگر مایل به آشنایی بیشتر با این بورسیه ترکیه هستید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بورسیه ترکیه تحصیلی-آتیلا بورس-atilabors.com-اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

شانس قبولی در ترکیه بورسلاری چقدر است؟

امروزه متقاضیان دریافت بورسیه ترکیه به شدت افزایش پیدا کرده است. این به دلیل حمایت‌های مالی خوبی است که این بورسیه‌ها ارائه می‌دهند. همین موضوع موجب شده که رقابت سختی میان متقاضیان به وجود آید و شانس قبولی در بورسیه ترکیه کم‌تر شود. با این حال می‌توان با رعایت چند نکته می‌توان امید به کسب این بورسیه داشت.

 1. داشتن رزومه قوی: شانس قبولی در بورسیه ترکیه به شدت وابسته به رزومه دانشجو است. در صورتی که رزومه شما صادقانه، درست و در عین حال قوی باشد، می‌توان انتظار داشت که در لیست قبولی‌های این بورسیه قرار بگیرد. مواردی که لازم است در رزومه ذکر شوند شامل سابقه تحصیلی، شغلی، تمام اطلاعات مربوط به رشته تحصیلی، جوایز، مقالات، تألیفات و… می‌شود.
 2. داشتن توصیه نامه: اگر استاد یا سرپرست دانشگاهی برای شما توصیه نامه رسمی صادر کند می‌تواند نشان دهنده توانایی‌ها و استعدادهای دانشجو باشد که نقش مهمی در افزایش شانس قبولی در بورسیه ترکیه او دارد. هرچه استاد اعتبار علمی بالاتری داشته باشد، توصیه نامه او ارزشمندتر است.
 3. داشتن پروپوزال قوی: پروپوزال یا طرح اولیه پژوهشی که طبق اصول استاندارد نگارش شده باشد و موضوع مهمی را در بر بگیرد، می‌تواند شانس دانشجو را برای دریافت بورسیه تحصیلی بالا ببرد. پس سعی کنید پروپوزال خود را از هر نظر کامل و دقیق تهیه کنید.
 4. نگارش اصولی درخواست بورسیه: کسانی که می‌خواهند بورسیه ترکیه را دریافت کنند باید یک درخواست نامه بنویسند. در این درخواست نامه پس از نوشتن مقدمه، باید به شایستگی‌های خود که موجب کسب بورسیه تحصیلی می‌شود، اشاره کرد.
 5. نگارش اصولی انگیزه نامه: انگیزه نامه که در ادامه توضیح کامل‌تری درباره آن بیان خواهیم کرد، شامل توضیح اهداف و نتایجی است که دریافت بورسیه تحصیلی برای شما و جامعه به ارمغان می‌آورد.
 6. نگارش اصولی بیانیه هدف: در این بیانیه یا SOP اهداف شما باید به طور مشخص و واضح ذکر شود. بر اساس این اهداف، شما دستاوردهایی که می‌خواهید با تحصیل رایگان به آن دست پیدا کنید را مشخص می‌کنید.
بورسیه ترکیه تحصیلی-آتیلا بورس

شرایط بورسیه ترکیه ۲۰۲۳  چیست؟

با وجود اینکه شرایط بورسیه ترکیه چندان پیچیده و دشوار نیست؛ اما به دلیل شمار متقاضیان بسیار زیاد آن، نمی‌توان گفت که به راحتی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد.

علاوه بر دانشجویان بومی، از سایر کشورها از جمله ایران افراد زیادی برای گرفتن بورسیه ترکیه درخواست می‌دهند. به طور کلی معدل و سن دو عامل بسیار مهم در دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه هستند.

کسانی که قصد تحصیل در ترکیه با بورسیه را دارند، نه تنها باید معدل قابل قبولی داشته باشند، بلکه می‌بایست در محدوده سنی مشخص مقطع تحصیلی مورد نظر خود قرار گیرد.

علاوه بر این به دلیل اختصاص بیشتر این بورسیه‌ها به دانشگاه‌های دولتی، دانشجویان متقاضی بورسیه تحصیلی باید به زبان ترکی استانبولی مسلط باشند. در ادامه توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه خواهیم داد.

بورسیه ترکیه تحصیلی-آتیلا بورس-atilabors

بررسی هزینه ثبت نام بورسیه ترکیه

ثبت نام بورسیه ترکیه ۲۰۲۳ به صورت آنلاین انجام می‌شود و در صورت قبولی، دولت متناسب با مقطع تحصیلی کمک هزینه‌ای به دانشجویان پرداخت می‌کند.

هزینه ثبت نام بورسیه ترکیه تقریبا صفر است و می‌توان به صورت رایگان از طریق سایت ثبت نام بورسیه ترکیه 2023 اقدام کرد. شما تنها نیاز دارید که چند فرم را پر و اطلاعات شخصی، تحصیلی و شغلی خود را وارد سامانه کنید.

سپس شما باید تمام مدارکی که در کسب بورسیه تحصیلی ترکیه به شما کمک می‌کنند را بارگذاری کنید و منتظر اعلام نتیجه بمانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و کامل‌تر در ارتباط با هزینه ثبت نام بورسیه ترکیه می‌توانید با مجموعه حرفه‌ای آتیلا در تماس باشید. کارشناسان باتجربه این مجموعه قدم به قدم شما را در مسیر ثبت نام و بالا بردن شانس دریافت بورسیه یاری می‌کنند.

آزمون‌های بورسیه ترکیه و کم و کیف آن

برای دریافت بورسیه ترکیه آزمونی وجود دارد که شامل ۳۰ سوال از مباحث ریاضی، منطق و هندسه طرح شده‌اند که شرکت کننده ۶۰ دقیقه زمان برای پاسخ دادن به سوالات دارد.

سوالات آزمون بورسیه تحصیلی بر اساس مطالبی طرح می‌شوند که متقاضی باید برای ورود به مقطع کارشناسی نسبت به آن‌ها آگاه باشد. این آزمون ویژه دانشجویان متقاضی بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بوده و هیئت‌های ریاست جمهوری مسئول برگزاری آن است.

معمولا دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های علوم مهندسی، علوم اجتماعی و علوم بهداشتی را دارند و می‌خواهند بورسیه دریافت کنند باید در این آزمون شرکت داشته باشند.

زبان آزمون ترکیه بورسلاری

زبان سوالات آزمون هم ترکی و هم انگلیسی هستند که شرکت کننده می‌بایست در هر دو زبان از تسلط نسبی برخوردار باشد؛ بنابراین سوالات برای شما ترجمه نخواهند شد. البته این آزمون کتبی است و یک مصاحبه حضوری نیز پس از آزمون برگزار می‌شود که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

شرایط لازم برای اخذ بورسیه ترکیه ۲۰۲۳

برای آنکه بورسیه‌های تحصیلی به کسانی تعلق پیدا کند که بیشترین صلاحیت را دارند، محدودیت‌هایی به صورت شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه در نظر گرفته شده است. بدین صورت تنها واجدین این شرایط می‌توانند برای دریافت بورسیه ثبت نام کنند.

در زیر برخی شرایطی که برای بورسیه ترکیه به آن نیاز دارید بررسی شده است، این موارد عبارتند از:

 1. شرایط سنی بورسیه ترکیه
 2. شرایط اخذ بورسیه ترکیه ۲۰۲۳ با دیپلم
 3. شرط معدل برای ترکیه بورسلاری
 4. شرایط بورسیه ترکیه برای دانشگاه‌های خصوصی
 5. شرایط بورسیه ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی

شرایط سنی بورسیه ترکیه

یکی از شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه سن متقاضی است. در هر مقطع تحصیلی این شرط سن متفاوت است. در مقطع کارشناسی تنها متقاضیان زیر ۲۱ سال، در مقطع کارشناسی ارشد متقاضیان زیر ۳۰ سال و در مقطع دکترا متقاضیان زیر ۳۵ سال می‌توانند برای دریافت بورسیه ترکیه درخواست دهند.

شرایط اخذ بورسیه ترکیه ۲۰۲۳ با دیپلم

کسانی که می‌خواهند در مقطع کارشناسی تحصیل کنند، می‌توانند با داشتن مدرک دیپلم در صورت برخورداری از شرایط لازم، بورسیه ترکیه دریافت کنند.

برای این کار باید در سایت مربوطه ثبت نام و مدارک دیپلم و ریز نمرات آن را بارگذاری کرد. اگر هنوز مشغول به تحصیل در سال دوازدهم هستید، باید تا بعد از امتحانات نوبت اول صبر کنید و بعد ریز نمرات این امتحانات را وارد سایت کنید.

توجه داشته باشید که تنها دانش آموزانی با معدل بالای 14 می‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی درخواست دهند.

البته به دلیل تقاضای بالا برای دریافت این بورسیه تحصیلی در سال‌های اخیر، داوطلبانی که معدلشان از 18 کم‌تر بوده نتوانسته‌اند این بورسیه تحصیلی را دریافت کنند. البته استثنائاتی نیز وجود دارد که شامل افرادی با شرایط بسیار ویژه یا از مناطق محروم می‌شود.

البته توجه داشته باشید که پیش‌تر نیز گفته شد شرط معدل برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در رشته‌های پرطرف‌دار 18 است. البته با بررسی افراد موفق در دریافت بورسیه در این رشته‌ها، نتیجه بر این شد که افراد با معدل بالای 19 شانس قبولی دارند.

شرط معدل برای ترکیه بورسلاری

علاوه بر موارد ذکر شده متقاضی بورسیه تحصیلی باید دارای حداقل معدل تعیین شده نیز باشند‌. از آنجایی که رقابت بسیار سنگینی بین درخواست کنندگان بورسیه تحصیلی ترکیه وجود دارد، معدل در بالا بردن شانس قبولی متقاضی بسیار موثر است.

کسانی که مایل به دریافت بورسیه ترکیه در مقطع کارشناسی هستند باید معدلشان حداقل 70 از 100 یا 14 از 20 باشد. حداقل معدل لازم برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دکترا، 75 از 100 یا 15 از 20 است.

البته شرط معدل برای برخی رشته‌هایی که در ترکیه متقاضیان بیشتری دارند همچون دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی متفاوت است. برای دریافت بورسیه تحصیلی در این رشته‌ها معدل متقاضی می‌بایست حداقل 90 از 100 یا 18 از 20 باشد.

در جدول زیر می‌توانید خلاصه‌ای از شرط معدل در مقاطع و رشته‌های مختلف  را ببینید.

مقطع / رشته تحصیلی بورسیه ترکیه حداقل معدل
کارشناسی 70 از 100 یا 14 از 20
کارشناسی ارشد و دکتری 75 از 100 یا 15 از 20
دندانپزشکی 90 از 100 یا 18 از 20
داروسازی 90 از 100 یا 18 از 20
پزشکی 90 از 100 یا 18 از 20

شرایط بورسیه ترکیه برای دانشگاه‌های خصوصی

دانشگاه سابانجی ترکیه، دانشگاهی خصوصی است که به دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی اهدا می‌کند. این بورسیه می‌تواند دانشجو را از پرداخت تمام شهریه دانشگاه، 50% شهریه یا 25% شهریه معاف کند. همچنین در مواردی با استفاده از این بورسیه می‌توان از پرداخت هزینه‌های خوابگاه دانشجویی هم معاف شد.

البته کسانی می‌توانند این بورسیه ترکیه را دریافت کنند که بر زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشند و نمرات و سطح علمی آن‌ها نیز بسیار بالا باشد.

تسلط بر زبان انگلیسی با گرفتن حداقل نمره تعیین شده در آزمون مربوطه اثبات می‌شود. همچنین داشتن توصیه نامه تحصیلی و مجوز اقامت برای گرفتن این بورسیه ضروری است.

شرایط بورسیه ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی

شرایط بورسیه ترکیه ۲۰۲۳ برای دانشگاه‌های دولتی ترکیه همان مواردی است که پیش‌تر نیز ذکر شد. داشتن حداقل معدل در مقطع تحصیلی مربوطه، داشتن شرط سن، رزومه خوب و قوی و انگیزه نامه از شرایطی است که متقاضیان برای دریافت بورسیه ترکیه باید داشته باشند.

بررسی مراحل ثبت نام بورسیه ترکیه

برای دریافت بورسیه ترکیه می‌بایست ثبت نام را به صورت آنلاین انجام داد. برای این کار باید به سایت ترکیه بورسلاری [از اینجا] مراجعه و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.

مدارک مورد نیاز و توضیحات تکمیلی در خصوص سایت ثبت نام بورسیه ترکیه 2023 و نحوه ثبت نام بورسیه ترکیه را در ادامه بیان می‌کنیم.

مدارک لازم برای ثبت نام بورسیه ترکیه

هنگام ثبت نام برای دریافت بورسیه ترکیه باید مدارکی که تعیین شده را در سایت بارگذاری کرد. بدین صورت کارشناسان می‌توانند با بررسی مدارک شما، نسبت به قبول صلاحیت یا رد آن برای دریافت بورسیه تصمیم گیری کنند. مدارکی که برای ثبت نام مورد نیاز هستند، عبارت‌اند از:

 1. مدارک شناسایی فرد که شامل کارت شناسایی و گذرنامه معتبر
 2. کارنامه قبولی در آزمون (اگر پذیرش در دانشگاه با آزمون بوده است)
 3. عکس پرسنلی رنگی اسکن شده با ابعاد 4 در 6
 4. تمامی مدارک تحصیلی اخذ شده به علاوه ریز نمرات آن‌ها
 5. مدارک بین‌المللی نظیر TOFEL ، GRE ، IELTS ، GMAT در صورت داشتن
 6. توصیه نامه از اساتید برتر دانشگاه برای متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 7. پروپوزال پژوهشی ویژه دانشجویان مقطع دکترا

زمان ثبت نام بورسیه ترکیه 2023

هر سال توسط سایت رسمی ترکیه بورسلاری جدول کامل زمان ثبت نام بورسیه ترکیه 2023 و پایان آن اعلام می‌شود.

طبق آخرین برنامه اعلام شده در سال تحصیلی کنونی ترکیه، زمان شروع ثبت نام بورسیه ترکیه ۲۰۲۳، 20 دی 1401 و تاریخ پایان 1 اسفند 1401 است. سپس در فروردین ماه سال 1402 فرایند بررسی مدارک متقاضیان آغاز می‌گردد.

با این حال برای کسب موفقیت بیشتر توصیه می‌کنیم با آتیلا بورس تماس بگیرید تا به صورت تضمینی بورسیه ترکیه را بگیرید.

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه چیست؟

انگیزه نامه باید شامل اهدافی باشد که شما از دریافت بورسیه تحصیلی دارید. همچنین باید به این موضوع نیز اشاره کنید که در صورت تعلق گرفتن بورسیه به شما، جامعه چه سودی از آن خواهد برد؟ انگیزه نامه باید به گونه‌ای باشد که کارشناسان را مجاب کند که این امتیاز را به شما بدهند.

از آنجایی که انگیزه نامه تاثیر بسیار زیادی بر شانس دریافت بورسیه دارد توصیه می‌شود با کارشناسان ای که در این حوزه تخصص کافی دارند مشورت و با کمک آن‌ها اقدام به نگارش کنید. کارشناسان مجموعه آتیلا آماده کمک به شما در این زمینه هستند.

مصاحبه بورسیه ترکیه به چه صورت است؟

متقاضیان علاوه بر ثبت نام در سایت باید در یک مصاحبه نیز شرکت کنند. البته از میان متقاضیان کسانی که بیشترین شانس را برای گرفتن این بورسیه دارند، به مصاحبه دعوت می‌شوند. مصاحبه‌ها یا به صورت حضور در دانشگاه پذیرفته شده یا اینترنتی و یا حضور در سفارت ترکیه صورت می‌گیرد. سوالاتی که در این مصاحبه مطرح می‌شود شامل پرسش‌هایی از انگیزه و دلیل متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی است. در مصاحبه اینترنتی معمولا 4 سوال مطرح می‌شود که کمی دشوارتر از سوالات مصاحبه حضوری است.

اعلام نتایج بورسیه ترکیه و تاریخ آن

معمولا 2 تا 3 ماه از اتمام زمان ثبت نام، نتایج بورسیه ترکیه اعلام می‌شود. طبیعتا هر چه مدارک و رزومه شما کامل‌تر و قوی‌تر باشد، احتمال اینکه نام شما در لیست قبولی‌ها قرار بگیرد، بیشتر است.

پس از اعلام نتایج، می‌توانید به پروفایل خود در سایت ترکیه بورسلاری مراجعه و وضعیت قبولی خود را در بخش مای اپلیکیشن مشاهده کنید.

بعد از قبولی در ترکیه بورسلاری و پذیرش، نیازمند اخذ ویزای تحصیلی ترکیه هستید که ما در مطلب دیگری به صورت مفصل به آن پرداختیم.

مقاطع مختلف برای بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه ترکیه اغلب به اشخاصی تعلق می‌گیرد که خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا هستند. اما امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی نیز وجود دارد. برای آنکه بتوان در این سه مقطع تحصیل کرد لازم است دارای شرایط خاصی باشید و مدارک خاصی را به مراکز مربوطه ارائه دهید.

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

برای آنکه با بورسیه ترکیه در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، باید شرایط خاصی داشته باشد؛ به عنوان مثال باید به طور کامل جزو اتباع به حساب باشید و یا اگر تابعیت ترکیه را دارید باید حتماً مقطع دبیرستان خود را در خارج از ترکیه گذرانده باشید. همچنین اگر جزو شهروندان ترکیه هستید؛ اما تابعیت کشوری غیر از ترکیه را دارید نیز می‌توانید در این مقطع بورسیه دریافت کنید.

بورسیه ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

نحوه دریافت بورسیه ترکیه در مقطع کارشناسی بستگی به آن دارد که شما می‌خواهید با استفاده از گذراندن دوره تز و یا بدون گذراندن آن واحد دانشگاه‌های ترکیه شوید. در صورتی که قصد دارید بدون ارائه پایان‌نامه، کارشناسی ارشد خود را بگذرانید لازم نیست در آزمون ALES شرکت نمایید؛ اما در غیر این صورت باید در این آزمون شرکت کنید. اگر غیر از این باشد نمی‌توانید بورسیه ترکیه را دریافت نمایید.

ترکیه بورسلاری در مقطع دکتری

برای دریافت بورسیه ترکیه در مقطع دکترا لازم است در مرحله اول فرم درخواست خود را به صورت آنلاین برای مراکز مربوطه ارسال کنید. همچنین باید مدارک خاصی را به همراه درخواست خود ارسال نمایید. افرادی که می‌خواهند در مقطع دکترا بورسیه دریافت کنند باید در آزمون‌های زبان ترکی و انگلیسی حداقل نمره را کسب کرده باشند. همچنین باید کپی پایان نامه کارشناسی ارشد خود نیز برای مراکز مربوطه ارسال کنند.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه دارای انواعی است. قبل از آنکه برای دریافت یکی از انواع بورسیه ترکیه درخواستی ارائه دهید، از داشتن شرایط لازم اطمینان حاصل کنید. برای تحصیل در ترکیه و دریافت بورسیه نداشتن سابقه کیفری، داشتن معدل بالا و رزومه عالی بسیار اهمیت دارد.

برخی از پرطرفدارترین بورسیه های ترکیه عبارتند از:

 1. فول فاند
 2. درصدی

بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه

این نوع متقاضیان زیادی دارد و اغلب دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه ترکیه را دارند خواهان دریافت بورسیه فاند هستند. بورسیه فاند می‌تواند تمام هزینه‌های مربوط به شهریه، درمان، اقامت مسافرت، پوشاک، خوراک و… را پوشش دهد.

این نوع بورسیه در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین در تمام رشته‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.برای آنکه بتوانید بورسیه ترکیه از نوع فول فاند را دریافت کنید باید در مقطع کارشناسی حداقل معدل ۱۴ و در مقطع ارشد و دکترا حداقل معدل ۱۵ را دریافت کرده باشید. همچنین برای تحصیل در رشته‌های پزشکی دریافت حداقل معدل ۱۸ الزامی است.

با دریافت این نوع بورسیه اقامت و درمان شما در ترکیه رایگان بوده و نیاز نیست شهریه دانشگاه بپردازید. همچنین می‌توانید رایگان در خوابگاه اقامت داشته و از کارت حمل و نقل شهری رایگان نیز برخوردار شوید.

همچنین بورسیه فاند به شما امکان دریافت کمک هزینه و یک بار بلیط رایگان رفت و برگشت به ترکیه را می‌دهد. برای دریافت بورسیه ترکیه از نوع فاند نیازی به شرکت در آزمون و دریافت مدرک زبان نیست.

البته اگر مدرک زبان خود را دریافت کرده باشید برای شما امتیاز مثبت در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است این نوع بورسیه بلاعوض محسوب می‌شود و به دانشجو تعهد کاری تعلق نمی‌گیرد؛ از این رو پس از پایان تحصیل دانشجو ملزم است به کشور خود بازگردد.

لازم به ذکر است برای دریافت این نوع بورسیه معدل بالا حرف اول را می‌زند. هر چقدر معدل شما بالاتر باشد احتمال پذیرش درخواست بیشتر خواهد بود. می‌توان این‌طور گفت که برای اخذ بورسیه باید با سایر دانشجویان به رقابت بپردازید و پذیرش شما بستگی به معدل سایر متقاضیان نیز دارد.

بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه

افرادی که در آزمون sat و یا یوس شرکت می‌کنند می‌توانند از بورسیه درصدی برخوردار شوند. البته بدون شرکت در این آزمون‌ها نیز می‌توان از این بورسیه برخوردار شد؛ اما باید شرایط خاصی فراهم باشد. شرایط بورسیه درصدی کمی سخت‌تر از بورسیه فاند است. دریافت تقدیرنامه، مدارک مختلف و داشتن معدل بالا می‌تواند شما را به دریافت بورسیه ترکیه از نوع درصدی نزدیک کند. پس از آنکه مدارک را به دانشگاه ارائه دادید دانشگاه تصمیم می‌گیرد با توجه به شرایط و رزومه ارسالی شما را ۲۰ تا ۱۰۰ درصد بورسیه کند.

بورسیه ترکیه-آتیلا بورس-atilabors-اخذ بورسیه در ترکیه

لیست بهترین دانشگاه‌ها برای اخذ بورسیه ترکیه

در میان دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه برخی دانشگاه‌ها به دانشجویان بورسیه اهدا کرده و شرایط بهتری را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. همچنین برخی دانشگاه‌ها نسبت به دیگر مراکز علمی راحت‌تر بورسیه می‌دهند. این دانشگاه‌ها به عبارت زیر هستند.

 • دانشگاه دولتی خاورمیانه در آنکارا
 • دانشگاه دولتی استانبول در استانبول
 • دانشگاه دولتی بوغازایچی در استانبول
 • دانشگاه دولتی فنی استانبول در استانبول
 • دانشگاه دولتی آنکارا در آنکارا
 • دانشگاه خصوصی ایستینیه در استانبول
 •  دانشگاه خصوصی بیلکنت در آنکارا
 • دانشگاه خصوصی یدی تپه در آنکارا
 • دانشگاه خصوصی سابانجی در استانبول
 • دانشگاه خصوصی کوچ در استانبول

لیست رشته‌های بورسیه ترکیه 2023

برای آنکه تصمیم بگیرید می‌خواهید در کدام رشته تحصیل کنید در مرحله اول باید بازار کار آن رشته را در ترکیه بسنجید. برخی از رشته‌ها از بازار کار خوبی برخوردارند. در ادامه لیست رشته‌های بورسیه ترکیه را مشاهده خواهید کرد. پیشنهاد می‌شود یکی از این رشته‌ها را برای تحصیل و دریافت بورسیه ترکیه انتخاب کنید.

 • دندان پزشکی
 • داروسازی
 • پرستاری و سایر رشته‌های پزشکی
 • حقوق
 • وکالت
 • حسابداری
 • مدیریت مالی
 • مدیریت بازرگانی
 • مهندسی نرم افزار
 • تدریس زبان انگلیسی

مشاوره برای اخذ بورسیه ترکیه 2023

همان‌طور که دانستیم دریافت بورسیه ترکیه کار آسانی نیست و دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای دریافت آن درخواست می‌کنند؛ بنابراین برای آنکه شانس خود را بالا ببرید نیاز است که بایه کارشناس آگاه و خبر مشورت کنید.

آتیلا مجموعه‌ای حرفه‌ای و باسابقه در حوزه مهاجرت به ویژه مهاجرت تحصیلی و نحوه ثبت نام بورسیه ترکیه است. با کمک کارشناسان این مجموعه می‌توان قدم به قدم در مسیر دریافت بورسیه پیش رفت.

بورسیه ترکیه تحصیلی-آتیلا بورس-atilabors-اخذ بورسیه در ترکیه

چگونه در بورسیه ترکیه موفق شویم؟ با آتیلا

همان‌طور که در این مقاله خواندید یکی از برنامه‌های دولت ترکیه برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی، ترکیه بورسلاری است که به افراد واجد شرایط تعلق می‌گیرد. مهم‌ترین شرایطی که برای دریافت این بورسیه ترکیه وجود دارند عبارت‌اند از سن و معدل که باید در هر مقطع تحصیلی در بازه تعیین شده باشد.

البته تعداد افراد زیادی برای دریافت این بورسیه اقدام می‌کنند و همین دلیل برای آنکه شانس شما در میان آنها بالاتر باشد باید رزومه، درخواست نامه، انگیزه نامه و بیانیه هدف شما به بهترین شکل تنظیم شده باشد. وجود توصیه نامه و پروپوزال هم به می‌تواند در بالا بردن شانس شما موثر باشد.

همان‌طور که گفته شد هزینه ثبت نام بورسیه ترکیه رایگان است. بورسیه ترکیه معمولا برای دانشگاه‌های دولتی آن است؛ اما دانشگاه خصوصی سابانجی نیز برنامه‌هایی برای بورسیه دانشجویان دارد.

ثبت نام این بورسیه در سایت ترکیه بورسلاری صورت می‌گیرد و زمان شروع و پایان آن در سایت اعلام می‌شود. در هنگام ثبت نام بارگذاری مدارکی که در مقاله ذکر شد الزامی است.

در صورتی که شما شانس دریافت بورسیه را داشته باشید به مصاحبه دعوت می‌شوید. در نهایت نتایج بورسیه ترکیه در سایت اعلام می‌شود که از طریق مراجعه به پروفایل می‌توان نسبت به آن آگاهی یافت.

بورسیه ترکیه به دو نوع فول فاند و درصدی تقسیم می‌شوند که به طور کامل توضیح داده شدند. پیش از اقدام به ثبت نام بورسیه بهتر است لیست رشته‌های بورسیه ترکیه و بهترین دانشگاه‌ها برای گرفتن آن را بشناسید؛ بنابراین بخش آخر مقاله را با دقت مطالعه کنید.

اگر شما هم می‌خواهید بورسیه ترکیه را بگیرید و به راحتی در بهترین دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل شوید، امروز را به فردا نیاندازید، با آتیلا بورس تماس بگیرید تا جلوتر از دیگران به موفقیت نزدیک شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *