تحصیل در ترکیه, دانشگاه ها

دانشگاه آنادولو

دانشگاه آنادولو-موسسه مهاجرتی آتیلا بورس-atilabors.com

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه آنادولو

دانشگاه آنادولو (anadolu universitesi) یکی از دانشگاه‌های خوب ترکیه است که در شهر “اسکی شهیر” واقع شده است. کادر علمی این دانشگاه از حدود دو هزار استاد و هیئت‌علمی تشکیل شده و بیش از 501 هزار دانشجو در رشته‌های مختلف این دانشگاه در حال تحصیل می‌باشند.

این دانشگاه تقریباً در 230 کیلومتری شهر استانبول واقع شده و از سطح علمی نسبتاً خوبی نیز برخوردار است.

این دانشگاه ۱۲ دانشکده، ۷ کالج غیر هنری، ۴کالج هنری، ۹ مؤسسه آموزشی و ۲۸مرکز تحقیقات را در خود جای داده که ازمیان آنها ۳ دانشکده به تحصیلات از راه دور (distance learning) اختصاص داده شده و ۹۳۰ هزار دانشجو از طریق آنها مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه آنادولو-موسسه آتیلا بورس-atilabors.com

تاریخچه دانشگاه آنادولو

در سال 1982، دانشکده پزشکی، مؤسسه تربیت دبیر، آکادمی علوم اقتصادی و تجاری اسکی شهیر و آکادمی دولتی مهندسی در شهر “اسکی شهیر” به یکدیگر ملحق شده و دانشگاه anadolu را به وجود آوردند.

این دانشگاه تاریخ تأسیس خود را مصادف با تاریخ تأسیس آکادمی علوم اقتصادی و تجاری اسکی شهیر یعنی سال 1958 اعلام نموده است‌.

فاصله “اسکی شهیر” با استانبول 5 ساعت و با آنکارا 3 ساعت است. به همین دلیل دانشجویان می‌توانند به‌راحتی و با استفاده از وسایل نقلیه مختلف اعم از قطار، اتوبوس و تاکسی خود را از این شهرها به دانشگاه آنادولو برسانند. برای حمل‌ونقل سریع در داخل شهر نیز می‌توان از تراموا استفاده نمود.

در حالت کلی دانشجویان بسیاری به شهر “اسکی شهیر”رفت‌وآمد دارند به‌طوری‌که 8 درصد از جمعیت این شهر را دانشجویان تشکیل داده‌اند.

دانشگاه آنادولو-موسسه مهاجرتی آتیلا بورس-atilabors.com

پردیس‌های دانشگاه آنادولو

پردیس Yunusemre که در مرکز شهر “اسکی شهیر ” واقع شده است، اغلب دانشکده‌ها و مدارس دانشگاه، خوابگاه‌ها، بیشتر ساختمان‌های اداری و همچنین بیمارستان دانشگاه آنادولو را در خود جای داده است.

پردیس Ikieylul نیز در خارج از شهر “اسکی شهیر” واقع شده و شامل دانشکده‌های مهندسی و معماری، تربیت‌بدنی، کالج هوانوردی و فرودگاه دانشگاه آنادولو می‌باشد.

دانشگاه anadolu علاوه بر پردیس‌های Yunusemre و Ikieylul، شامل مدرسه فنی و حرفه‌ای Porsuk در خود “اسکی شهیر”، مدرسه فنی و حرفه‌ای Bilecik در Bilecik و مدرسه فنی و حرفه‌ای Bozüyük در Bozüyük می‌باشد. دانشگاه آنادولو جهت تسهیل در برگزاری دوره‌های آموزشی از راه دور نیز دارای 88 ساختمان اداری در نقاط مختلف ترکیه می‌باشد.

دانشگاه آنادولو-آتیلا بورس-atilabors.com

دانشکده‌های دانشگاه آنادولو

در دانشگاه anadolu رشته‌های تحصیلی به زبان‌های ترکی، انگلیسی و آلمانی تدریس می‌شوند. در این دانشگاه رشته‌های تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی و مقاطع ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌شوند. دانشگاه anadolu شامل 14 دانشکده، 28 مرکز پژوهشی و 7 مدرسه می‌باشد.

دانشکده‌های دانشگاه anadolu به شرح ذیل می‌باشند:

 • دانشکده هوا و فضا
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده مدیریت بازرگانی
 • دانشکده علوم اقتصاد
 • دانشکده معماری و طراحی
 • دانشکده تربیت دبیر
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده تربیت‌بدنی
 • دانشکده علوم ارتباطات
 • دانشکده علوم انسانی

مدارس فنی و حرفه‌ای دانشگاه آنادولو

مدارس فنی و حرفه‌ای این دانشگاه نیز به شرح ذیل می‌باشند:

 • مدرسه فنی و حرفه‌ای Porsuk
 • مدرسه فنی و حرفه‌ای Bozüyük
 • مدرسه فنی و حرفه‌ای Bilecik
 • مدرسه فنی و حرفه‌ای اسکی شهیر

مدارس دانشگاه آنادولو

مدارس این دانشگاه به شرح ذیل می‌باشند:

 • مدرسه آموزش توان‌بخشی
 • مدرسه هنرهای رزمی
 • مدرسه ورزش و تربیت‌بدنی
 • مدرسه موسیقی و درام
 • مدرسه مدیریت گردشگری و هتلداری
 • هنرستان دولتی

امکانات دانشگاه آنادولو

در این دانشگاه، دانشجویان می‌توانند از انواع امکانات فرهنگی، علمی و آموزشی، ورزشی، رفاهی و … بهره ببرند.

در دانشگاه anadolu دانشجویان می‌توانند در خوابگاه‌های دولتی و همچنین خوابگاه‌ها و سوئیت‌های خصوصی اسکان نمایند.

در این دانشگاه جهت رفاه حال دانشجویان برای هر دانشکده رستوران و غذاخوری مجزا در نظر گرفته شده است. بعلاوه دانشجویان می‌توانند انواع غذاهای سالم را با قیمت ارزان از کافه‌تریاهای دانشگاه تهیه کنند.

دانشگاه anadolu مجهز به امکانات ورزشی بسیاری ازجمله استخرهای روباز و سرپوشیده، سالن‌های ورزشی، زمین‌های والیبال، فوتبال، بسکتبال، تنیس و … می‌باشد.

دانشجویان این دانشگاه می‌توانند از انواع امکانات و فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری دانشگاه چون جشنواره‌های بهاره، سالن‌های نمایش فیلم و تئاتر، کنسرت‌های موسیقی، کنگره‌ها و … بهره ببرند.

همچنین دانشجویان می‌توانند با عضویت در بیش از 50 انجمن دانشجویی مختلف در زمینه‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و ورزشی فعالیت نموده و برای حضور مفید و مؤثر در جامعه و محیط کار آماده شوند.

تمامی فرصت‌ها، فعالیت‌ها و امکانات فوق یک زندگی دانشجویی شیرین و به‌یادماندنی را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورند.

مأموریت و وظیفه دانشگاه آنادولو

وظیفه این دانشگاه تربیت افراد مستعد و خلاق است و در این راستا انواع امکانات علمی، آموزشی، فرهنگی و …‌ و همچنین مدرن‌ترین فناوری‌های روز را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد تا زمینه شکوفایی استعدادها و توانایی‌های آنان فراهم گردد.

این دانشگاه درواقع بستری مناسب برای انواع تحقیقات و پژوهش‌های علمی فراهم نموده و به همین دلیل بسیاری از کسانی که علاقه‌مند به این زمینه‌ها هستند برای ادامه تحصیل دانشگاه anadolu را انتخاب می‌کنند.

دانشگاه آنادولو-آتیلا بورس-atilabors.com-تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در دانشگاه آنادولو

یک‌. امکان تحصیل در محیط آموزشی بروز و دانشجو محور:

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره نمودیم دانشگاه آنادولو مجهز به انواع فنّاوری‌های مدرن بوده و تمامی امکانات و زمینه‌های لازم را در جهت شکوفایی استعدادها و خلاقیت دانشجویان فراهم می‌کند. همچنین در این دانشگاه، دانشجویان در محیطی دموکراتیک و دانشجو محور تحصیل می‌کنند و کاملاً از آزادی بیان برخوردارند.

دو. اساتید و پرسنل مجرب دانشگاه آنادولو:

اساتید و پرسنل این دانشگاه از میان مجرب‌ترین و زبده‌ترین افراد گزینش شده‌اند. همچنین اساتید طبق تعهدی که به دانشگاه دارند از تمامی روش‌ها و امکانات لازم جهت آموزش هرچه بهتر دانشجویان و انتقال علم و دانش خود به آنان بهره می‌گیرند.

سه. امکانات و تجهیزات بسیار زیاد دانشگاه آنادولو:

تمامی مراکز تحقیقاتی این دانشگاه مجهز به مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین امکانات روز هستند. تمامی وسایل موجود در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه نیز جدید و بروز هستند تا دانشجویان بتوانند پروژه‌های تحقیقاتی خود را به بهترین نحو انجام دهند.

چهار. تسلط به زبان انگلیسی:

ازآنجایی‌که زبان انگلیسی‌زبان مشترک برای برقراری ارتباط با دانشگاه‌های برتر جهان می‌باشد، لذا دانشگاه آنادولو برای تمامی دانشجویان در مدرسه‌های زبان دانشگاه، دوره‌های زبان انگلیسی برگزار می‌کند و همه دانشجویان بایستی در این دوره‌ها شرکت کنند.

پنج. امکان یادگیری سایر زبان‌های خارجی:

در دانشگاه آنادولو برای دانشجویان علاقه‌مند دوره‌های زبان فرانسوی و آلمانی نیز برگزار می‌شود.

رتبه‌بندی (رنکینگ) دانشگاه آنادولو

این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه‌های جهان رتبه 1001 و در بین بهترین دانشگاه‌های آسیا نیز رتبه‌ای بین 350 -301 کسب نموده است‌.

دانشگاه آنادولو در رتبه‌بندی وزارت بهداشت و علوم ایران در رده متوسط قرار گرفته و معتبر است.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه آنادولو

جهت پذیرش در دانشگاه آنادولو باید در آزمون YOS شرکت و حداقل نمره قبولی را کسب نمایید. برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز بایستی در آزمون ALES یا GRE شرکت کنید.

دانشجویانی که رشته‌های تحصیلی آنان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند باید مدرک تافل یا آیلتس را نیز به دانشگاه تحویل داده و یا در دوره‌های زبان انگلیسی دانشگاه شرکت کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در ترکیه و دانشگاه‌های مطرح آن با موسسه آتیلا بورس تماس بگیرید.

دانشگاه آنادولو در ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *