تحصیل در ترکیه, دانشگاه ها

دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت|دانشگاه باشکنت ترکیه|آتیلا بورس|atilabors.com

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه باشکنت (Başkent University)

دانشگاه باشکنت (Başkent) یکی از دانشگاه‌های خصوصی و معتبر ترکیه و یکی از مراکز پژوهشی – درمانی این کشور است که در شهر آنکارا واقع شده است. دانشگاه باشکنت از لحاظ رشته‌های پزشکی بسیار خوشنام است.

این دانشگاه در سال 1993 توسط پروفسور Mehmet Haberal احداث شد و تاکنون افراد برجسته بسیاری در رشته‌های تحصیلی مختلف به‌ویژه پزشکی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند.

برای کسب جزئیات و اطلاعات بیشتر در ارتباط با دانشگاه Başkent در این مقاله ما را همراهی کنید.

دانشگاه باشکنت|آتیلا بورس|atilabors.com

تاریخچه تأسیس دانشگاه باشکنت

دانشگاه Başkent اولین دانشگاه خصوصی ترکیه است که در سال 1993 توسط بنیاد Haberal و سازمان سوانح و سوختگی در شهر آنکارا دایر شد و از سال 1994 رسماً آغاز به فعالیت نمود.

از همان سال هم احداث دانشکده‌ها و دپارتمان‌های مختلف دانشگاه کلید خورد و این دانشگاه به مرور زمان توسعه یافت. در حال حاضر دانشگاه Başkent دارای یکی از بزرگترین و مجهزترین پردیس‌ها در بین دانشگاه‌های ترکیه بوده و همچنان نیز در حال توسعه و گسترش می‌باشد.

همچنین دانشگاه باشکنت در سال 2004، استودیوی شبکه تلویزیونی مختص این دانشگاه را دایر نمود و از آن زمان به بعد اخبار و رویدادهای مربوط به دانشگاه باشکنت از طریق این شبکه به مردم اعلام می‌گردد.

دانشگاه باشکنت از لحاظ امکانات علمی – آموزشی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و جزو دانشگاه‌های گران‌قیمت ترکیه می‌باشد.

دانشگاه باشکنت|موسسه آتیلا بورس|atilabors.com

معرفی Mehmet Haberal

پروفسور Mehmet Haberal پس از فارغ‌التحصیلی از رشته پزشکی دانشگاه آنکارا جهت ادامه تحصیل به دانشگاه کلرادو عزیمت نمود.

پروفسور Mehmet Haberal دارای افتخارات بسیاری است از جمله آنکه اولین پیوند کبد در ترکیه در سال 1975 توسط وی انجام پذیرفت.

پروفسور Mehmet Haberal در زمینه‌های علمی آموزشی خدمات ارزنده‌ای را به کشور خود ارائه نموده است. یکی از مهم‌ترین خدمات وی تأسیس بنیاد Haberal می‌باشد. تاکنون مراکز و مؤسسات علمی بسیاری توسط این بنیاد در ترکیه ساخته شده است‌. دانشگاه باشکنت نیز به‌عنوان اولین و مجهزترین دانشگاه خصوصی ترکیه یکی از مهم‌ترین ثمره‌های بنیاد Haberal می‌باشد.

بیمارستان‌ها، مراکز دیالیز و کلینیک‌های درمانی دانشگاه باشکنت در میان مردم بسیار خوشنام و مشهور می‌باشند.

آموزش در دانشگاه باشکنت

در دانشگاه باشکنت رشته‌های تحصیلی به زبان ترکی تدریس می‌شوند اما یادگیری زبان انگلیسی در این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است به‌نحوی که گذراندن دوره آموزش زبان انگلیسی در مؤسسه زبان‌های خارجی دانشگاه برای همه دانشجویان کاملاً اجباری است.

دانشگاه باشکنت از طریق برنامه‌های تبادلی چون اراسموس و فارابی به مبادله دانشجویان و مدرسان با برخی دانشگاه‌های اروپایی می‌پردازد.

در حال حاضر حدود 9 هزار دانشجو در رشته‌های تحصیلی مختلف و مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند.

دانشگاه باشکنت|موسسه آتیلا بورس|atilabors.comدانشگاه باشکنت|موسسه مهاجرتی آتیلا بورس|atilabors.com

دانشکده‌های دانشگاه باشکنت

در این بخش دانشکده‌ها و برخی از بخش‌های دانشگاه باشکنت را بررسی می‌کنیم.

دانشکده‌های دانشگاه باشکنت و رشته‌های تحصیلی ارائه شده در آن‌ها به شرح ذیل می‌باشند:

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده علوم تجربی
  • دانشکده حقوق
  • دانشکده الهیات

دانشکده مهندسی: در این دانشکده رشته‌های مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی پزشکی، مهندسی صنایع ارائه می‌شوند.

دانشکده علوم اقتصادی و اداری: که رشته‌های علوم سیاسی و روابط بین الملل، مدیریت ، اقتصاد، فناوری و مدیریت دانش، مدیریت گردشگری را ارائه می‌کند.

دانشکده علوم بهداشتی: در این دانشکده رشته‌های پرستاری و خدمات بهداشتی، فیزیوتراپی و توانبخشی، تغذیه و رژیم غذایی، علوم ورزشی، مدیریت بهداشت و درمان تدریس می‌شوند.

دانشکده تربیت دبیر: این دانشکده نیز شامل رشته‌های آموزش زبان ترکی، آموزش زبان خارجی، آموزش کامپیوتر و تکنولوژی آموزشی، آموزش علم و ریاضیات متوسطه، مشاوره روانشناسی و راهنمایی علمی آموزشی می‌باشد.

دانشکده ارتباطات: در این دانشکده رشته‌های روابط عمومی، رادیو تلویزیون و سینما، طراحی ارتباطات، مدیریت دانش آموزش داده می‌شوند.

دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری: رشته‌های معماری، معماری داخلی و طراحی محیطی، تاریخ هنر، مد و طراحی نساجی، هنرهای تجسمی و طراحی (طراحی گرافیک) در این دانشکده آموزش داده می‌شوند.

امکانات اسکان در دانشگاه باشکنت

دانشجویان دانشگاه باشکنت می‌توانند در خوابگاه 3 بلوکه (یک خوابه و دو خوابه) بسیار مجهزی که برای آنان در محوطه دانشگاه در نظر گرفته شده اقامت کنند. دو بلوک به دانشجویان دختر و یک بلوک به دانشجویان پسر اختصاص داده شده است. در این خوابگاه‌ها حتی اتاق‌های مخصوص دانشجویان معلول نیز وجود دارند.

اتاق‌ها مجهز به کفپوش لمینت، حمام، سرویس بهداشتی، آب گرم، تلویزیون، یخچال، تخت، کمد، قفسه کتاب و … می‌باشند. همچنین کل ساختمان و اتاق‌ها هر روز نظافت می‌شوند و دانشجویان در این خوابگاه‌ها به اینترنت نامحدود نیز دسترسی دارند.

از جمله دیگر امکانات خوابگاه‌های دانشگاه باشکنت می‌توان به خشکشویی، سالن بیلیارد، ATM، آرایشگاه، کافی شاپ، فروشگاه، مسجد و … اشاره نمود.

همچنین سالن‌های مطالعه نیز در طبقه ششم هر بلوک واقع شده‌اند و دانشجویان می‌توانند 24 ساعته از این سالن‌ها استفاده کنند. کتابخانه واقع در محوطه اصلی دانشگاه نیز تا ساعت 23 به دانشجویان خدمات ارائه می‌دهد.

در این خوابگاه‌ها دانشجویان ملزم به رعایت برخی قوانین نیز هستند. بعنوان مثال دانشجویان در روزهای عادی حداکثر تا ساعت 12 شب و در روزهای جمعه، شنبه و تعطیلات رسمی نیز حداکثر تا ساعت 1:30، حق ورود به خوابگاه را دارند.

دانشجویان می‌توانند با استفاده از اتوبوس‌های دانشگاه بطور رایگان به مرکز شهر رفت و آمد کنند.

خدمات بهداشتی – درمانی دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت در زمینه رشته‌های پزشکی بسیار خوشنام و شناخته شده بوده و به همین دلیل خدمات درمانی بسیار خوبی را نیز ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای یک مرکز بهداشت دانشجویی در مجتمع خوابگاه می‌باشد که دانشجویان می‌توانند از خدمات پزشکی آن بصورت 24 ساعته و رایگان استفاده و در صورت نیاز به خدمات پزشکی بیشتر به بیمارستان دانشگاه باشکنت مراجعه نمایند. همچنین دانشجویان دانشگاه باشکنت می‌توانند از خدمات درمانی بیمارستان‌های شهرهایی چون استانبول، ازمیر، آدانا، آلانیا و اسکندران نیز بهره‌مند شوند.

رنکینگ دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت در سال 2018 رتبه 2547 را در میان بهترین دانشگاه‌های جهان کسب نموده و در میان برترین دانشگاه‌های ترکیه نیز دارای رتبه 33 می‌باشد. این دانشگاه اولین و در عین حال یکی از بزرگترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه می‌باشد.

متأسفانه با وجود همه این‌ها دانشگاه باشکنت جزو دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران نمی‌باشد. بنابراین کسانی که پس از پایان تحصیلات در ترکیه قصد اشتغال یا ادامه تحصیل در ایران را دارند باید این نکته را مد نظر قرار دهند.

دانشگاه باشکنت|تحصیل در ترکیه با آتیلا بورس|atilabors.comدانشگاه باشکنت|موسسه مهاجرتی آتیلا بورس|atilabors.com

نحوه أخذ پذیرش از دانشگاه باشکنت

جهت ورود به این دانشگاه باید در آزمون YOS دانشگاه شرکت نموده و یا از طریق شرط معدل اقدام کنید.

از آنجایی‌که زبان آموزشی در کلیه رشته‌های دانشگاه باشکنت ترکی می‌باشد ، تمام دانشجویان خارجی ملزم به ارائه مدرک زبان TOMER نیز می‌باشند.

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره نمودیم دانشگاه باشکنت یکی از گران‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه می‌باشد بنابراین اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید باید این نکته را نیز مد نظر قرار دهید. البته در این دانشگاه یک سری بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی نیز به دانشجویان اعطا می‌شود.

موسسه آتیلا بورس 

شهریه سالیانه( YILLIK ÜCRETLERİ )  
 
دانشگاه خصوصی باشکنت (شهر آنکارا)  
 
LİSANS PROGLAMLARI YILLIK ÜCRETİ ÖZEL BURSU  
 
Türkçe دندانپزشکی (DİŞ) 11000 $ ــــــــ  

سایت دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *