تحصیل در ترکیه, دانشگاه ها

دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت ترکیه-آتیلا بورس-ATILABORS.COM

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه بیلکنت ترکیه (Bilkent)

دانشگاه بیلکنت ترکیه، یک دانشگاه غیردولتی است که در شهر آنکارا واقع شده است. دانشگاه بیلکنت ترکیه بهترین دانشگاه ترکیه و گزینه بسیار خوبی برای ادامه تحصیل در این کشور است. در این مقاله می‌خواهیم به‌تفصیل درباره دانشگاه بیلکنت ترکیه بحث نماییم. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه بیلکنت ترکیه-آتیلا بورس-ATILABORS.COM

درباره دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت ترکیه، در سال 1984 به‌عنوان اولین دانشگاه خصوصی ترکیه در شهر آنکارا پایتخت این کشور تأسیس شد‌.

زبان آموزشی در دانشگاه Bilkent، انگلیسی است. در حال حاضر 12500 دانشجو در مقاطع و رشته‌های تحصیلی مختلف این دانشگاه تحصیل می‌کنند. حدود 1000 نفر پرسنل اعم از اعضای هیئت‌علمی، اساتید و کارکنان اداری، به ترتیب امور آموزشی و اداری این دانشگاه را بر عهده ‌دارند.

دانشگاه بیلکنت هر سال دانشجویان ممتاز و نخبه را از بهترین دبیرستان‌های ترکیه و بیش از 40 کشور دنیا ازجمله آلمان، دانمارک، فرانسه، چین، بلغارستان، استرالیا، ژاپن، یونان، انگلیس، اردن، آمریکا، اکراین، روسیه، تونس و … جذب می‌کند.

در دانشگاه بیلکنت، دانشجویان توسط زبده‌ترین و فعال‌ترین اساتید و اعضای هیئت‌علمی از بیش از 40 کشور جهان آموزش می‌بینند. به همین دلیل دانشگاه بیلکنت بالاترین سطح علمی را در میان دانشگاه‌های ترکیه داشته و از بهترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود.

یکی از جنبه‌های مثبت دانشگاه Bilkent این است که هیئت‌علمی، اساتید و دانشجویان بدون اعمال هیچ‌گونه تعصبات قومی، ملیتی، دینی، مذهبی، جنسیتی و … گزینش می‌شوند و همه از حقوق، امکانات و مزایای یکسانی در این دانشگاه برخوردارند.

دانشگاه بیلکنت از طریق برگزاری سمینارهای مختلف، برنامه‌ها و دوره‌های پژوهشی، تبادل دانشجویان و … روابط تنگاتنگی را با برترین دانشگاه‌های آمریکا و اروپا ازجمله دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه میشیگان در آمریکا، دانشگاه مونترال و مک گیل در کانادا، مؤسسه آموزشی جورجیا و … برقرار می‌کند.

سایت دانشگاه بیلکنت

درباره دانشگاه بیلکنت ترکیه-آتیلا بورس-ATILABORS.COM

امکانات دانشگاه بیلکنت ترکیه

کلمه Bilkent، درواقع از ادغام دو واژه Bilim و Kent تشکیل شده و به معنای شهر علم می‌باشد که با توجه به سطح علمی دانشگاه، شیوه‌ها و سطح آموزشی، امکانات و بسیاری ویژگی‌های ممتاز و برجسته دیگر آن واقعاً اسمی برازنده و درخور این دانشگاه است.

دانشگاه بیلکنت شامل 7 دانشکده، 3 مدرسه عالی شغلی، 2 مدرسه عالی و یک مرکز آموزش موسیقی است.

برخی از دانشکده‌های دانشگاه Bilkent عبارت‌اند از: دانشکده علوم پایه، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده علوم انسانی و ادبیات، دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی، دانشکده مهندسی، دانشکده مدیریت و …

همچنین در این دانشگاه رشته‌هایی چون مهندسی، شیمی، ریاضی، فیزیک، ادبیات، زبان‌های خارجی، اقتصاد و … تدریس می‌شوند. در دانشگاه بیلکنت، درمجموع 32 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و 51 رشته تحصیلی نیز در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.

دانشگاه بیلکنت یک دفتر روابط عمومی در نیویورک دارد که اغلب ارتباطات و دوره‌ها از طریق ارتباط‌های تصویری بین این دفتر و دانشگاه Bilkent برقرار می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب دانشگاه بیلکنت ساپورت مالی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه است. مزیت بزرگی که در بسیاری از دانشگاه‌های هم‌تراز فراهم نمی‌باشد.

امکانات دانشگاه بیلکنت ترکیه-آتیلا بورس-ATILABORS.COM

افتخارات و دستاوردهای دانشگاه بیلکنت ترکیه

این دانشگاه در فاصله بین سال‌های 2011-2012 به‌عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه شناخته شد و در همین فاصله زمانی رتبه 204 بهترین دانشگاه‌های دنیا را از دید روزنامه تایمز کسب نمود.

دانشگاه بیلکنت در سال 2017 هم طبق اعلام مؤسسه QS، رتبه 207 بهترین دانشگاه‌های خاورمیانه را کسب نمود و در حال حاضر نیز عنوان بهترین دانشگاه ترکیه را به خود اختصاص داده است.

یکی دیگر از افتخارات دانشگاه Bilkent قرار گرفتن در رده بهترین دانشکده‌های مهندسی، دانشکده‌های فیزیک و دانشکده‌های شیمی در سطح جهانی است.

اغلب فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بهترین عناوین شغلی را در سراسر نقاط دنیا کسب نموده و بسیاری نیز در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در اقصی نقاط جهان مشغول به کار می‌شوند.

امروزه دانشگاه بیلکنت یکی از قطب‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی ترکیه محسوب می‌شود.

امکانات دانشگاه بیلکنت ترکیه-ATILABORS.COM

بورسیه تحصیلی در دانشگاه بیلکنت ترکیه

در دانشگاه بیلکنت، دانشجویان فقط برحسب سطح علمی و فارغ از رنگ، نژاد، جنسیت، ملیت، قومیت، مذهب و … امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی را دارند. به‌نحوی‌که هم‌اکنون حدود 80 درصد دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه بورسیه هستند.

این بورسیه هر سال و به دو صورت جهت کمک مالی به دانشجویان به آن‌ها اعطا می‌گردد:

  1. عدم پرداخت شهریه دانشگاه
  2. کمک‌هزینه نقدی به‌صورت ماهانه

پروسه و شرایط اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشکده‌های دانشگاه بیلکنت، هریک به‌طور جداگانه شرایط اخذ پذیرش را برای متقاضیان بومی و خارجی تبیین می‌کنند؛ ما در این قسمت به شرایط عمومی پذیرش در این دانشگاه اشاره می‌کنیم.

  • برای همه متقاضیان پذیرش در دانشگاه بیلکنت شرکت در آزمون ALES یا همان (Academic Exam Personnel and Postgraduate Education Entrance)، اجباری است. این آزمون شامل سؤالات مربوط به ریاضیات، هوش (GMAT) و همچنین زبان ترکی استانبولی است. داوطلبان جهت ورود به این دانشگاه باید در آزمون آلس حداقل نمره 55 را کسب نمایند. دانشجویان رشته‌های ریاضیات، مدیریت و مهندسی نیز بایستی در بخش ریاضیات و هوش نمره بالایی کسب کنند.

آزمون آلس سالی دو بار و در ماه‌های نوامبر و مارس برگزار می‌گردد.

  • یکی از شرایط اصلی جهت پذیرش دانشجویان در دانشگاه Bilkent، تسلط کامل متقاضیان به مکالمه و نگارش زبان انگلیسی است. سطح این مهارت‌ها از طریق آزمون زبان سنجیده می‌شود. هر دانشکده حداقل نمره قبولی در آزمون زبان را به‌طور مستقل و برحسب رشته‌ها تعیین و تبیین می‌کند.

سوابق تحصیلی دانشجویان نیز توسط دانشکده مربوطه بررسی می‌شوند و تأثیر بالایی در پذیرش یا عدم پذیرش متقاضیان دارند.

  • نحوه اخذ ویزا برای دانشجویان بین‌المللی

اگر کشور محل زندگی شما جزو کشورهایی که معاف از ارائه ویزا در ترکیه هستند، نمی‌باشد بایستی به‌محض پذیرش در دانشگاه بیلکنت به کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه و ویزای خود را اخذ نموده، در اسرع زمان به این دانشگاه ارائه دهید.

 دانشگاه بیلکنت ترکیه در آنکارا-ATILABORS.COM

شهریه در دانشگاه بیلکنت ترکیه

تمامی دانشجویان بین‌المللی که بورسیه دانشگاه بیلکنت نیستند، در آغاز هر ترم تحصیلی موظف به پرداخت شهریه (به‌صورت دلار) می‌باشند.

دانشگاه Bilkent بهترین دانشگاه ترکیه و یکی از بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی خاورمیانه است. در این دانشگاه علاوه بر برخورداری از انواع امکانات بی‌نظیر علمی، فرهنگی، رفاهی و … فرصت آشنایی با دانشجویان مستعد و نخبه کشورها و فرهنگ‌های مختلف را خواهید داشت. با تحصیل در این دانشگاه علاوه بر اینکه یک دوران دانشجویی متفاوت را تجربه می‌کنید پس از فارغ‌التحصیلی نیز فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را در ترکیه و سایر کشورها پیش رو خواهید داشت. در یک جمله دانشگاه Bilkent یک گزینه عالی برای ادامه تحصیل در ترکیه است.

موسسه آتیلا بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *