تحصیل در ترکیه, دانشگاه ها

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی ترکیه-تحصیل در ترکیه-atilabors.com

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی (sabancı) یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین دانشگاه‌های ترکیه بوده و در بین دانشگاه‌های جهان نیز از رنکینگ خوبی برخوردار است. این دانشگاه دارای 3 دانشکده می‌باشد و در آن رشته‌های مختلف ارائه می‌شوند. دانشجویان این دانشگاه از آزادی‌های آکادمیک بسیاری برخوردارند. به‌عنوان‌مثال می‌توانند در صورت تمایل در دو سال اول تحصیل، تغییر رشته بدهند. چراکه در طول این مدت دانشجویان نسبت به رشته تحصیلی، تحصیلات در مقاطع بالاتر و همچنین آینده شغلی خود اطلاعات بیشتری کسب نموده و ممکن است متناسب با آن تغییر رشته دهند.

در دانشگاه سابانجی برای دانشجویان صرف‌نظر از ملیت، دین، مذهب و نژاد، سن و … بورسیه‌های تحصیلی اعطا می‌شود تا بتوانند راحت‌تر از عهده هزینه‌های دانشگاه برآیند.

دانشگاه سابانجی-آتیلا بورس-atilabors.com

تاریخچه دانشگاه سابانجی

این دانشگاه در سال 1994 توسط یکی از مؤسسه‌های شناخته‌شده ترکیه به نام Vakfı Sabancı (مؤسسه سابانجی) احداث شد. در آگوست 1995 کمیته توسعه دانشگاه کنفرانسی را برگزار نمود که در آن اعضای هیئت‌علمی دانشگاه، اساتید، مدیران، دانشجویان و … حضور داشتند. در 31 جولای 1997 نیز پردیس‌های دانشگاه sabancı، طی مراسمی به‌طور رسمی افتتاح شد و پس‌ازآن دانشگاه رسماً شروع به کار نمود. سابانجی همواره یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه بوده است.

آموزش در دانشگاه سابانجی

این دانشگاه در زمینه‌های علمی و پژوهشی یکی از دانشگاه‌های پیشرو ترکیه بوده و تحقیقات پژوهشی خلاقانه بسیاری را درزمینه‌های استراتژیک و کاربردی انجام می‌دهد.

ازجمله امکانات آموزشی دانشگاه sabancı می‌توان به انواع آزمایشگاه‌ها، دانشکده‌های مجهز و مراکز علمی و تحقیقاتی آن اشاره نمود.

این دانشگاه دارای یک مدرسه زبان و سه دانشکده می‌باشد که عبارت‌اند از:

 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده علوم طبیعی و مهندسی
 • دانشکده هنر و علوم اجتماعی

این دانشکده‌ها تمامی آزمایشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های دانشگاه، ازجمله پژوهشگاه فناوری نانو را در خود جای‌داده‌اند.

رشته‌های تحصیلی که در دانشگاه sabancı ارائه می‌شوند:

 • مدیریت
 • علوم اجتماعی
 • ارتباطات
 • MBA
 • مطالعات فرهنگی
 • علوم اقتصادی
 • فیزیک
 • مهندسی
 • مکاترونیک
 • هنرهای تجسمی

فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان دانشگاه سابانجی

یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه sabancı، آینده شغلی بسیار خوب دانشجویان است به‌نحوی‌که 90 درصد از فارغ‌التحصیلان در عرض کمتر از سه ماه از پایان تحصیلات مشغول به کار شده‌اند. همچنین به دلیل رنکینگ خوب این دانشگاه در ترکیه و سایر کشورها، اغلب فارغ‌التحصیلان مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه سابانجی به‌راحتی قادر به استخدام یا ادامه تحصیل در دانشگاه‌های تراز اول دنیا بوده‌اند که از میان آنان می‌توان به دانشگاه بوستون، دانشگاه‌هاروارد، دانشگاه استنفورد، دانشگاه ماساچوست، دانشگاه براون، دانشگاه پلی تکنیک میلان اشاره نمود.

ازجمله شرکت‌های معتبری که فارغ‌التحصیلان دانشگاه sabancı را جذب نموده‌اند می‌توان به     Unileve Accenture, Gamble & Procter, Ford, Deloitte & touch, اشاره نمود.

دانشگاه سابانجی ترکیه-آتیلا بورس-atilabors.com

دوره‌های دانشگاهی دانشگاه سابانجی

در دانشگاه sabancı، تمامی رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در همین راستا دانشگاه برای تمامی دانشجویان خود دو دوره آموزشی به نام‌های دوره پایه و دوره دانشگاهی برگزار می‌کند که برای تمامی دانشجویان الزامی و ضروری بوده و موفقیت در دوره اول مجوز تحصیل در دوره دوم می‌باشد.

دوره پایه

در این دوره دانشجویان ابتدا جهت تعیین سطح زبان انگلیسی خود در یک آزمون به نام ELAE شرکت و بر اساس نمره دریافتی در آن به سه گروه مبتدی، متوسط و بالاتر از متوسط دسته‌بندی می‌شوند. سپس با شرکت در کلاس‌های زبان مدرسه زبان sabancı، از طریق شیوه‌های آموزشی جدید، سطح زبان ترکی و انگلیسی خود را تقویت می‌کنند.

پس از قبولی در دوره پایه دانشجویان مجاز به ورود به دوره دانشگاهی می‌شوند.

دوره دانشگاهی

این دوره خود متشکل از دو بخش می‌باشد. بخش آموزش‌های چند رشته‌ای و بخش دروس تخصصی. ازآنجایی‌که دانشجویان در دانشگاه سابانجی می‌توانند پس از دو سال از آغاز دوره دانشگاهی تغییر رشته دهند، لذا سیستم آموزشی این دانشگاه تلاش می‌کند که بین رشته‌های تحصیلی ارتباط و تعامل خوبی برقرار نماید.

دو سال اول تحصیلی تقریباً برای همه یکسان بوده و دانشجویان آموزش‌های چند رشته‌ای را پشت سر می‌گذارند. به‌عنوان‌مثال دانشجویان در سال اول دروسی مانند طبیعت و علم، اصول آتاتورک، تاریخ انقلاب ترکیه و … را پاس می‌کنند.

پس از پایان دو سال اول دانشجویان ابتدا انتخاب رشته نموده و سپس دروس تخصصی مربوط به رشته خود را می‌گذرانند.

رتبه‌بندی (رنکینگ) دانشگاه سابانجی

در این بخش به رنکینگ دانشگاه sabancı در میان دانشگاه‌های برتر جهان (QS) در سال‌های 2012 -2018 اشاره می‌کنیم:

سال 2012: رتبه 550 – 501

سال 2014: رتبه 550 – 501

سال 2015: رتبه 480 – 471

سال 2016: رتبه 450 – 441

سال 2018: رتبه 470 – 461

سال 2019: رتبه 510 ــ 501

سال 2020: رتبه 530 ــ 521

که این ارقام نشان‌دهنده جایگاه بالای دانشگاه sabancı در میان دانشگاه‌های برتر ترکیه و جهان است.

امکانات دانشگاه سابانجی

‌پردیس اصلی دانشگاه سابانجی در منطقه‌ای به نام Tuzla واقع در 15 کیلومتری شرق استانبول مستقر شده است. دانشکده‌ها، دفتر ریاست دانشگاه و برخی ساختمان‌های اداری در بخش مرکزی پردیس، سالن‌های ورزشی، رستوران‌ها و مراکز نمایشی، زمین‌های فوتبال و … در جنوب غرب پردیس و سوئیت‌های اساتید، خوابگاه‌ها، مراکز درمانی و … نیز در شمال آن واقع شده‌اند.

دانشگاه سابانجی ترکیه-موسسه آتیلا بورس-atilabors.com

نحوه اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه سابانجی

ازآنجایی‌که زبان‌آموزشی دانشگاه sabancı، انگلیسی می‌باشد برای متقاضیان در تمام رشته‌ها و مقاطع ارائه مدارکی مانند تافل، آیلتس یا GRE ضروری است. مرحله بعدی ارسال رزومه کامل تحصیلی به زبان ترکی یا انگلیسی می‌باشد. پس از پذیرش در این مرحله، دانشگاه از شما مصاحبه حضوری با کتبی به عمل می‌آورد و در صورت قبولی قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه sabancı خواهید بود. در نهایت نیز باید جهت اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

نکته مهم: برای اینکه بتوانید به‌عنوان دانشجوی خارجی در دانشگاه sabancı، تحصیل نمایید نباید تبعه کشور ترکیه باشید.

دانشگاه سابانجی ترکیه-موسسه مهاجرتی آتیلا بورس-atilabors.com

موسسه آتیلا بورس

شهریه سالیانه( YILLIK ÜCRETLERİ )
دانشگاه خصوصی سابانجی (شهر استانبول)
LİSANS PROGLAMLARI YILLIK ÜCRETİ ÖZEL BURSU
Türkçe (Psikoloji) روانشناسی 5000-7000 $ 3000-5000 $
Türkçe (Endüstri Müh.) مهندسی صنایع 5000-7000 $ 3000-5000 $
Türkçe (Bilgisayar Müh.) مهندسی کامپیوتر 5000-7000 $ 3000-5000 $
Türkçe (Elektrik Müh.) مهندسی برق 5000-7000 $ 3000-5000 $
Türkçe (Moleküler Ve Biyoloji) رشته ژنتیک 5000-7000 $ 3000-5000 $
Türkçe (Ekonomi) اقتصاد 5000-7000 $ 3000-5000 $

اطلاعات بیشتر در سایت دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *